Blog

MEDİKAL PLASTİK ÜRÜNLER

Plastik özel ürün üretimi için alt yapıyı kuran işletmeler medikal plastik ürünleri imalatını yapabilirler. Plastik sanayisinde üretilen özel üretim şartlarında insan vücudu ile ister kan yolu ile ister vücuda giren ilaç-serum gibi sıvıların aktarımı için kullanılan hammadde çeşitleri için özel tip ürün veya hammaddeler seçilir. Bunun için bilgi birikimi ve tecrübe şarttır. Plastik medikal üretiminde işletme düzeni içerisinde tozsuz ortamda ve özel eğitilmiş insanlarla çalışmak zorunluluğu vardır. Medikal plastik kalıp teknolojisinde kullanılan çelik malzemelerde özel ürünlerden olmalıdır. Çünkü kalıbın korozyona uğramaması gerekir. Kalıp yüzeyleri de özel bir kaplama ile kaplanır. Bilhassa medikal pvc hammaddesi işlenirken çok dikkat edilmelidir. Medikal plastik ürünlerinin hastanelerde kullanılması için iş akışı aşağıdaki gibidir.

Medikal plastik üretiminde ilk ürüne medikal yarı mamul denir. Medikal plastik üretiminden çıkan ürün hiçbir zaman üretimden direkt hastaneye gönderilmez. Mutlaka sterilizasyon işlemlerinden geçirilir. Bu sayede hastaya mikropsuz ürün verilmesi sağlanır. İki şekilde sterilizasyon yapılır. Hastanelere bitmiş ürün gönderen firmalar mutlaka bünyelerinde hepa filtreli özel ortamda ya direkt paketleme yada montajlama ile elde edilen bitmiş ürünü paketler ve bünyelerinde bulunan OTOKLAV da etilen oksit ile özel şartlarda (60 derece maximum) sterilizasyon yaparlar. Bu ürünler hastaneye stoktan gitmiş ise en az 10 – 15 gün  rafta beklemesi mecburidir. İkinci yöntem ise Türkiye’de birkaç yerde olan GAMMA – RADYASYON ile sterilizasyon yapılır. Bazı medikal plastik ürünlerin rafta beklemesi istenmez ise gamma ile yapılır ve üretim sayısı fazla olan imalatlar kontrollü şekilde gammaya gönderilir. Medikal plastik cerrahi ürünleri de bu şartlarda üretilir.

Medikal plastik üretiminde medikal plastik kalıbından çıkan ürünlere komponent denir. Bazı durumlarda komponentlere medikal yarı mamul de denilebilmektedir. Ya plastik hortumla (plastik tüp) birleştirilir yada birden fazla yarı mamul birbiri ile elle veya otomasyon (kaynak teknolojisi ile) bağlanır. Bu işlemlerin hepsi de medikal plastik üretimi içine girer. Plastik medikal üretimi için plastik üretim makinelerine ve plastik kalıplarına ihtiyaç bulunmaktadır. Plastik medikal üretimi ve medikal montaj grubu iki ünite birbiri içinde olduğu gibi ayrı ayrı bir düzende olabilirler. Hastane öncesi CE belgesi almak ve üst seviyede kalite standardını da oturtmak çok önemlidir. Bazı ürünlere tek kullanımlık plastik medikal ürünler demekteyiz. Bunlar serum setinde, ağız yolu nefes alma, günlük diyaliz setinde, besleme ünitesi merkezlerinde, sıvı aktarma robotik ilaç hazırlama düzeninde ve cerrahi ürünlerde medikal plastik ürünler kullanılır.

Medikal plastik kalıplama çeşitliliği ile çok versiyonlu ürünler elde edilir. Tıp sektöründe medikal plastik ürünleri çeşitliliği ve son yıllarda devletin teşvikleri ile bilhassa Tübitak ARGE projelerinde medikal plastik yerli ürünler artmıştır. Bu konuda son 5 yılda mesafe almaya başlanmıştır. Ülkemizdeki plastik üretim sektörü ve medikal plastik üretim sektörü olarak daha çok yol almamıza gerek var diye düşünüyoruz. Önemli olan medikal plastik teknolojisini uygun şartlarda kullanmayı bilmektir.