Medikal Plastik Enjeksiyon

Medikal Plastik Enjeksiyon, Ham petrolün damıtılması işleminden sonra polimerlerin ayrıştırılması ile plastik üretilmektedir. Plastiğin hammadde olarak yüksek sıcaklıklar altında eritilmesi işlemi sonucunda belirlenen bir kalıp içerisine enjekte edilmektedir. Bu enjekte işlemi plastik enjeksiyon adı altında geçmektedir. Medikal plastik üreticileri sağlık sektöründe plastiğin üretimi için çalışmalar yapmaktadır. İnsanlığın yaşam standart kalitesini iyi seviyeye çıkarmak için yapılan bu çalışmalar önemli bir yere sahiptir. Endüstriyel sanayi alanında yapılan üretim plastik enjeksiyonun en çok kullandığı alandır. Plastik enjeksiyon işlemi aslında basit bir işlemdir. Bu işlemler ile istenilen ebat ve boyutta ürünlerin üretilmesi sağlanmaktadır. Medikal plastik ürünleri erler plastik bünyesinde kullanıma bağlı olarak üretilmektedir.

Enjeksiyon Makineleri  Nelerdir?

Medikal Plastik Enjeksiyon, Teknolojinin hızla gelişmesi ile bu işlemi kolaylaştırmak için kullanılan makineler geliştirilmektedir. Bu makineler günümüzde bilgisayar sistemine uyumlu olarak entegre edilen bir sistem ile çalışmaktadır. Böylece daha hızlı ve kaliteli ürünlerin üretilmesi sağlanmaktadır. Genel olarak üç kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımları mengene bölümü, enjeksiyon bölümü ve kalıp kısmı bölümü olarak sayabiliriz. Mengene bölümü kısmı yüksek sıcaklık altında eriyen plastik hammaddesini istenilen seviyedeki basınç altında sıkıştırılması kısmına verilen addır. Bu kısımda aynı şekilde kalıbın önemli iki parçası olan erkek-dişi uyumunun gerçekleştirmiş olduğu kısımdır. Diğer bölüm olan enjeksiyon bölümü makinenin önemli ilgi bölümüdür. Mengene kısmına itilen hammadde enjeksiyon bölümünde kalıba doldurulur. Olası hataları önlemek için bazı işlemler uygulanmaktadır. Plastik enjeksiyon işleminin son aşaması olarak soğutma işlemi gerçekleştirilir. Bu soğutma işlemi kalıp kısmı bölümünde gerçekleştirilmektedir.

Basit Bir Enjeksiyon Parçasının İmalat Aşaması 

Medikal Plastik Enjeksiyon, Basitçe incelersek bir enjeksiyon parçası belli aşamalardan geçirilerek imalat edilir. Bu imalat işlemi titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kaliteli bir ürün üretimi için bu çok önemli yere sahiptir. Parçanın mengene ve enjeksiyon aşamalarından sonra istenilen öcüde görünmesi için ütüleme aşamasından geçirilmektedir. Bu aşamada plastikte çöküntü, yamulma ve eğilme gibi hataların giderilmesi sağlanmaktadır. Kalıp içine enjekte edilmiş olan hammadde basın uygulanarak kalıba daha iyi sıkıştırılması sağlanmaktadır. Plastiğin bu kalıp içine daha katı görünüm sağlayana kadar devam eder. İşlem süresi istenilen boyut ve ebata göre farklılık göstermektedir. Ağırlıkta önemli bir noktadır. Bu işlemin tamamlanmasından sonra soğutma işlemine başlanır. Kalıp içerisinden ürünün çıkartılması için bu aşama gerçekleştirilmektedir. Kalıbın içinde bulunan su kanalları soğutma işleminin kolayca gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Son olarak kalıp açma aşaması ile kalıbın iki tarafı açılır.