Blog

Medikal Plastik Üretimi

Plastik sanayisindeki üretimle elde edilen plastik hammaddelerin özel olarak işlenebilmesi için üretim alanlarında özel değişiklikler yapılmıştır. Medikal tip dediğimiz malzeme seçenekleri; medikal plastik üretiminde kullanılmaktadır. Bu hammaddelerin en önemli özelliği insan sağlığına zararlı olmadığına dair garanti verilmesidir. Medikal plastik üretiminde elde edilecek ürünler bio uyumluluk testlerinden geçmediğinde olumsuz sonuç doğurmaktadır. Hastanelere bitmiş ürün veren plastik üreticisi firmalar, CE belgesi ile birlikte istenilen testlerden uluslar arası akredite laboratuvarlarından ONAY alarak ürünlerini sunmak durumundadırlar.

Plastik sanayisinde üretim yapılacak alanlarının çok özel alt yapısı olması gerekmektedir. Tozsuz ve mikro organizmaların olmadığı, HEPA filtrelerin kullanıldığı temiz oda içinde üretimler Erler Plastik tarafından gerçekleştirilmektedir. Kimyasal yapı taşı aynı olan iki farklı üretim hattında elde edilen hammaddenin birisine standart tip diğerine ise medikal tip plastik mamül veya yarı mamül üretim denilmektedir.

Medikal plastik üretiminde diğer önemli konu malzeme seçimindeki hassasiyet olurken, plastik ürün üretim alanında, medikal plastik imalatına uyumlu çok özel alt yapının firmalarda bulunması gerekmektedir. Çalışanlar çok özel giysiler giymeli, mikrop içermeyen önlük, ağızlık ve bone, galoş kullanma zorunluluğu vardır. Üretim alanında ortamda toz ve plastik gazın atılması gerekmektedir. Çalışacak makineler tozsuz özel oda da yerleştirilmiş olmalıdır.

Plastik medikal üretimi kelimesi ile medikal plastik üretimi kelimesi aynı manadadır, aynı içeriktedir. Bu alanda kullanılan plastik kalıbı ile medikal plastik kalıbı da aynı tanımı içermektedir. Aralarında anlam farkı yoktur. Medikal plastik üretiminde kullanılacak bu kalıpların diğer standart kalıplardan farkı ise insan eli değmeden full otomasyon teknikleri ile üretiminin yapılmasıdır. Medikal plastik üretiminde malzemenin ayrılması, kontrolü ve paketlenmesi çok özel şartları içermektedir. İnsan sağlığı ön planda tutulan tüm medikal plastik ürünleri yanında medikal plastik cerrahi ürünleri de aynı alanda Erler Plastik tarafından üretilmektedir.

Hem malzeme standartları ile hem de üretim şartlarındaki standartlar ile gerekli hijyen ve temizlik kurallarına uyabilen firmalar medikal plastik mamül veya medikal plastik yarı mamül üretimi yapabilmektedir. Erler Plastik sahip olduğu “Clean Room” diye tabir edilen “Temiz Oda” donanımı ile bu şartları sağlamaktadır. Basit plastik üretim hatlarını hijyenik şartları sağlayacak şekilde olgunlaştıran ve geliştiren işletmeler medikal plastik üretimi yapabilecek kapasiteye gelerek parça başı maliyetlerini düşürüp parça başı plastik satış karlarını arttırabilmektedirler. Plastik medikal ürünlerin yurtdışı fiyatları ile rekabete girmemiz için yüksek kapasiteye ihtiyacımız bulunmaktadır. Yurtdışındaki medikal plastik firmaları hem makine hem de medikal kalıpta yüksek teknoloji kullanarak, ÜLKEMİZDE aylık 200 bin – 500 bin adet olarak ürettiğimiz aynı tip ürünleri, Avrupa ve Amerikada ayda 5 milyon – 10 milyon adet bandında üretip satmaktadırlar. Bu yüksek kapasite kullanımı bize göre onlarda uygun fiyat sunma olanağını sağlamaktadır. Plastik sektöründe ve özellikle medikal plastik üretiminde kapasite artışı ile maliyetleri düşürme yapmamız şarttır. Ancak bu şekilde global pazarlada rekabet edebiliriz. Erler Plastik, plastik üretiminde ve medikal plastik yarı mamül, medikal plastik mamül üretiminde her geçen gün teknolojisini ve üretim adedini arttırmaktadır.