Blog

PLASTİK KALIP ÜRETİMİ

Plastik ürün üretimi içinde en önemli konu başlığı plastik kalıp üretimidir. Plastik iki teknik ile işlenir. Enjeksiyon ve Ekstrüzyon. Bu konuda plastik üretim yazımızda detaylı bilgi verilmiştir. Bu tekniklere uygun farklı kapasitelerde plastik makineleri üretilmiştir. Bu makine seçiminde doğru karar vermemiz çok önemlidir.

Bu üretim tekniklerine uygun plastik kalıp yapımının iş akışına girebiliriz. Bizim konumuz plastik enjeksiyonda kullanacağımız plastik kalıp üretimidir. Plastik kalıp seçiminde hangi üretim yapacağız sorusu önümüze gelir. Yapacağımız kalıp çok üst seviyede teknoloji ürünü müdür? Örnek olarak verirsek medikal plastik kalıbında kalıpta ne istendiği belli olursa sonucu daha iyi anlamış oluruz. Plastik kalıp sanayinde kullanılan işleme merkezlerinde ileri teknoloji içeren çok hassas ölçü (mm’nin binde biri hassasiyet) işlenir. Bu tezgahlar CNC Freze,  CNC dalma erozyon, CNC tel erozyon gibi çeşitlendirebiliriz.         

Bu tezgahlara yazılım programında tasarladığımız parçanın teknik resim ölçüleri verilir. Anlaşıldığı üzere ilk önce plastik kalıp tasarımı yapmak zorunluluğu bulunmaktadır. Tasarımcımızın ne bilmesi gerekir? Plastik sanayinde elde edilen hangi malzeme (hammadde) kullanılacaktır? Bu malzemenin tüm teknik özelliklerini bilinmesi gerekmektedir. En önemli bilgi çekme paylarının tespiti, kalıba vereceği ölçü için bu bilgi şarttır. İşveren firmanın ticari olarak maliyeti çıkarması yanında yıllık üretim kapasitesini bildiğinden tasarımcıya plastik enjeksiyon kalıbında göz adetini vermesi gerekir. Biz buna açma – kapamada kaç adet parçanın üretim tercihi çalışması diyoruz. İşte tasarımcı ile plastik üretimi yapan firmanın anlaşması gereken ilk adım burasıdır. Eğer plastik kalıp özel üretimi yapılacaksa malzemenin kullanım yerine göre çelik seçimlerini plastik kalıp firması ile plastik  üretim firması birlikte aynı organizasyonda ve işletmede çalışırlar. Bazen her iki firma AYRI organizasyon içinde olabilirler. Bizce en ideal çalışma ortamı birlikte olmalarıdır. Yurtdışındaki plastik üreticileri nerdeyse tamamı plastik kalıp teknolojisini bünyelerine almışlardır. Bu sayede daha az hata yapmaları söz konusudur. Bu uygulamaya  örnek olarak medikal plastik üretimine girerek medikal plastik ürünlerinin üretiminde çeşitlilik yaratmışlardır. Ayrıca istenilenden çok hızlı ve net sonuç almaları mümkündür.

Ülkemizde 30-40 yıl öncesine göre bilhassa plastik enjeksiyon kalıplamada hem teknik bilgi kullanımı hem de tezgahların CNC teknolojiye geçmesi ile çok gelişmeler yaşanmaktadır. Plastik Ekstrüzyon kalıplamada biraz gerideyiz. Enjeksiyon plastik kalıp üretiminde batının istediği üretim standartlarına gelen firmalarımız kalıp ihracatı yapabilir duruma gelmişlerdir. Çünkü TL olarak elde edilen maliyet Dolar ve Euro’ya çevrilince Batı – Afrika ülkeleri Türkiye’yi Çine göre tercih etmektedirler.

Çünkü Plastik Kalıp Üretici firmaları hatalı bir durumda düzeltmeyi derhal yapmaktadırlar. Çin işletmelerinde bu durum için çok zor koşullar mevcuttur. Ülkemizde çoğu plastik kalıp üretim işletmesinde plastik enjeksiyon makinesi olduğundan denemeleri yapıp bitmiş ürün yurtdışı firmasına göndererek plastik kalıp için net sonuç almaktadırlar. Bu sebeple bizim firmaları tercih etmektedirler.